Anerwyzm mózgu

Anewryzm to mało kiedy używany synonim obrzęku, oponiaka lub też krwiaka. Zwykle ma miejsce w okolicach czaszki blisko mózgu lub w aorcie brzusznej (tętnica która transportuje krew z serca do reszty ciała).
Spowodowany jest słabością ścianek naczyniowych tętnice. Takie osłabienie powoduje wybrzuszenie się i wypełnienie (jak balon) krwią tego obszaru i nagły wzrost nacisku (ciśnienia) w miejscu powstania zatoru. Objawy zwykle występują tylko jeśli ten "balon" zostanie przebity (np. wskutek nagłego wstrząsu jak uderzenie w głowę). Objawy to:
- Niesamowity, pulsujący ból jakiego większość ludzi przedtem nie doświadczyła, podobny do nagłego uderzenia w głowę.
- Sztywna szyja
- Ból przy patrzeniu na jasne światło
- Wymioty i nudności

Trzech na pięciu ludzi u których występuje anewryzm a "balon" pęknie ginie w ciągu dwóch -  tygodni a połowa tych którzy przeżyją, nabywa poważnych uszkodzeń i niesprawności mózgu.
Jednakże anewryzmy pękają rzadko przez zwykle nic się z nimi nie robi. Decyzje czy podjąć leczenie podejmuje się zwykle z uwagi na wiek, ryzyko operacji i czynniki zdrowotne. Jeśli jednak ryzyko pęknięcia jest wysokie zwykle otwiera się operacyjnie czaszkę i zamyka anewryzm malutkim spinaczem lub nie operacyjnie wypełniając go mikroskopijnymi cewkami (zwojami).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej, no w końcu żeś się zdecydował coś napisać....