Oznaczenia zegarków.

Dość dawno temu myślałem że oznaczenia wodoodporności na zegarkach to dosłowne wartości ciśnienia (bar) lub głębokości (m), okazuję się że jednak tak nie jest.
Jak to zwykle bywa, producenci oczywiście przesadzają i nie są całkowicie zgodni z prawdą.
Moją czujność wzbudziła wizyta w sklepie kiedy podczas oglądania zegarka zauważyłem oznaczenie 20 bar co oznacza że można by go zanurzyć na 200 metrów jednak na pytanie czy dobrze się w nim nurkuje otrzymałem odpowiedź iż nie nadaję się do nurkowania, co najwyżej do pływania.

Szybkie przeszukanie internetu wyjaśniło mi że jeden bar odpowiada dokładnie 10.2 metrom świeżej czy też słodkiej wody i 9 wody słonej. A więc nurkując w morzu moglibyśmy zanurzyć się o 20 metrów mniej niż podano w specyfikacji.

Istnieje coś takiego jak klasa wodoszczelności i oznaczenia w barach czy metrach to sprytny zabieg mający na celu zmylenie kupującego - w rzeczywistości jest to tylko nazwa za którą stoją określone warunki użytkowania.

Waterproof - zegarek jest wodoodporny jedynie na drobne zachlapania (jak deszcz)
3 Atm, 3 Bar, 30 m - zegarek jest odporny na zachlapania (jak mycie rąk).
5 Atm, 5 Bar, 50 m - zegarek jest odporny na zachlapania podczas kąpieli w wannie oraz (w przypadku renomowanych i ekskluzywnych marek) pozwala na pływanie bez skoków do wody i nurkowania.
10 Atm, 10 Bar, 100m - zegarek jest odporny na kąpiel, pływanie oraz nurkowanie bez akwalungu.
20 Atm, 20 Bar, 200m - zegarek jest odporny na powyższe czynności oraz nurkowanie z akwalungiem.

Jednak muszę zaznaczyć że w przypadku tańszych zegarków znanych firm i tych nieznanych (np. z Tesco) należy traktować oznaczenia z przymrużeniem oka (tak jak się traktuje szacowane zużycie paliwa w samochodach) bo inaczej zobaczymy coś takiego (kropelki).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej, no w końcu żeś się zdecydował coś napisać....